Instalacje

Czym jest montaż SMT i jak przebiega krok po kroku? Odpowiadają eksperci z firmy MESSER

• Zakładki: 25


Masowa produkcja urządzeń elektronicznych opiera się na technologii SMT (z ang. Surface Mount Technology), czyli technice montażu elektronicznych elementów na powierzchni płytki drukowanej. Tego typu montaż stosowany jest w wielu różnych aplikacjach – od małych urządzeń do dużych systemów. Pozwala na zmniejszenie rozmiaru układu, zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędu i obniżenie kosztów produkcji. 

Montaż SMT krok po kroku

Montaż powierzchniowy SMT może być w pełni dopasowany do potrzeb danego producenta, dlatego że wyróżniamy linie w pełni zautomatyzowane, a także półautomatyczne, gdzie za poszczególne etapy odpowiadają pracownicy.  Technologia SMT obejmuje 4 etaty produkcji.

  • Nakładanie pasty – pasta lutownicza jest nakładana automatyczne lub ręczne. W pierwszej wersji pasta lutownicza będąca połączeniem topnika i substancji aktywujących jest „drukowana” na płytce metodą sitodruku. W zależności od projektu stosuje się różne szablony do „drukowania” pasty i pasty odpowiednie dla danego produktu.
  • Układanie elementów – w drugim etapie płytka drukowana trafia do sekcji, która odpowiada precyzyjne ułożenie za pomocą pipety próżniowej wszystkich elementów elektronicznych z tacki lub rolki (montowane podzespoły elektroniczne dostarczane są właśnie w ten sposób) zgodnie z dostarczonym szablonem za pomocą precyzyjnie zaprogramowanych współrzędnych.
  • Lutowanie – w specjalnym piecu rozpływowym dochodzi do roztopienia pasty lutowniczej, dzięki czemu wszystkie elementy na płytce zostają połączone (polutowane).
  • Kontrola jakości – ostatni etap polega na sprawdzeniu, czy wszystkie elementy zostały prawidłowo położone, a następnie połączone i czy przesunięcia mieszczą się w granicy tolerancji. 

Jakie są korzyści z montażu SMT?

Montaż SMT oferuje wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych technik łączenia elementów. Przede wszystkim pozwala na zmniejszenie rozmiaru i wagi produktów, co jest szczególnie ważne dla urządzeń przenośnych. Zapewnia lepszą jakość połączeń i mniejsze straty energii, co zwiększa niezawodność produktu. Montaż SMT również skraca czas produkcji i obniża jej koszty poprzez automatyzację całego procesu. Montaż SMT jest odpowiedzią na zmieniające się trendy rynkowe, dlatego że pozwala na szybkie i łatwe zmodyfikowanie procesu montażu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
54 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *