Instalacje

Inwestycja we własny prąd

• Zakładki: 14


Niestabilna sytuacja na światowych rynkach energetycznych, ocieplenie klimatu, galopujące ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z konwencjonalnych źródeł – te i wiele innych czynników mają wpływ na rozwój alternatywnych metod zasilania. Jedną z najpopularniejszych metod pozyskiwania energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe są instalacje fotowoltaiczne.

Do niedawna instalacje fotowoltaiczne wzbudzały spore zainteresowanie, choć stać na nie było tylko nielicznych. Dzięki rozwojowi techniki oraz coraz lepszej edukacji społeczeństwa na temat korzyści płynących z niezależności energetycznej coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na swoim domu, a rosnący popyt sprawia, że ceny są coraz bardziej przystępne. Wpływ na to mają również liczne dofinansowania, które można uzyskać z proekologicznych programów rządowych i samorządowych.

Prąd prosto ze słońca

Możliwość przetworzenia energii pozyskiwanej ze słońca w czystą energię elektryczną oferują systemy fotowoltaiczne. Warszawa w ramach proekologicznych programów zachęca swoich mieszkańców, w szczególności terenów podmiejskich i osiedli domków jednorodzinnych, do rozwijania niezależności energetycznej z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych. Zapewniają one stały dostęp do źródła zasilania niezależnie od lokalnych ograniczeń wynikających czy to z awarii, czy z planowych wyłączeń w celach konserwatorskich. Kolejnym niewątpliwym plusem systemów fotowoltaicznych są oszczędności finansowe. Dzięki podłączeniu do sieci nadmiar wyprodukowanej przez system energii jest zwracany do elektrowni. Gdy słońce zachodzi i nie ma możliwości dalszej produkcji energii, wówczas wyprodukowany nadmiar jest odbierany z elektrowni w korzystnych cenach. Jeszcze większe oszczędności można poczynić przez zamontowanie samodzielnego magazynu energii, który jeszcze bardziej uniezależnia gospodarstwo domowe od połączenia z komercyjną siecią energetyczną. 

Alternatywne systemy energetyczne, które wykorzystują tak zwaną zieloną energię, czyli energię ze źródeł odnawialnych są przyszłością energetyki. Niezależność energetyczna gospodarstw domowych, oszczędności finansowe a przede wszystkim bezpośredni wpływ na stan środowiska i zmniejszenie destrukcyjnego wpływu wykorzystywania paliw kopalnych sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne powinny z powodzeniem zastąpić tradycyjne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej zarówno przez odbiorców indywidualnych jak i firmy. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *