Instalacje

Jak dopasować oczyszczalnię do podłoża?

• Zakładki: 37


Podłoże gra ogromną rolę w potencjalnym bezpieczeństwie naszej oczyszczalni. Jak więc efektywnie ją położyć i przygotować pod nie ziemię?

Wybór odpowiedniego miejsca

Pierwszą i najważniejszą kwestią podczas dopasowywania przydomowej oczyszczalni ścieków jest wybranie dla niej odpowiedniego miejsca. Oczywiście, w wypadku błędu jest możliwość zmiany jej miejsca położenia, jednak wiąże się to z ogromną ilością pracy, czasu oraz pieniędzy. Bardzo łatwo jest uniknąć tego problemu poprzez wcześniejsze przemyślenie i zbadanie gruntu, na którym chcemy postawić oczyszczalnię.

Ważne jest to, aby wykop nie znajdowała się blisko źródeł wody pitnych, okien budynków mieszkalnych lub ciągle zajętych przez ludzi. Należy też upewnić się, aby miejsce wykopu nie znajdowało się wyżej niż wylot komina do opróżniania.

Które podłoża są nieodpowiednie pod oczyszczalnię?

Nie wszystkie podłoża są odpowiednie do postawienia naszej oczyszczalni. Podczas wyboru podłoże kierować należy się przede wszystkim bezpieczeństwem i rozważyć wszelkie możliwe scenariusze. 

Miejscem, gdzie przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie miała najlepiej, będzie niezbyt sucha gleba z umiarkowaną ilością wody w niej — tak, aby konstrukcja się nie zapadała ani przez zbyt dużą wilgoć, ani przez zbyt dużą suchość i sypkość terenu. W przypadku jedynie niewielkich odchyłów od normy, można zastosować większe zabezpieczenia w celu utrzymania wszystkiego w jednym miejscu i uniknięcia tragedii. 

Zazwyczaj jednak gleby w Polsce pozwalają na bezproblemowy montaż oczyszczalni, przez co nie musimy martwić się o całkowity brak możliwości posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków. 

Artykuł powstał we współpracy z BioEden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *