Instalacje

Jak wybrać napęd do bram skrzydłowych?

• Zakładki: 244


Automatyczne bramy skrzydłowe to przede wszystkim komfort i wygoda użytkowania. Ich prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest jednak odpowiedniego wyboru napędu. Jak zatem wybrać napęd do bram skrzydłowych? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Długość i masa skrzydła bramy

Wybierając napęd do bram skrzydłowych należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać siłownik do długości skrzydła bramy. Bardzo istotne jest również sprawdzenie masy pojedynczego skrzydła, ponieważ każdy siłownik jest w stanie podołać konkretnemu ciężarowi maksymalnemu. Dobrą praktyką jest również pozostawienie około 20% zapasu, co pozwoli nie przeciążać siłownika. Jego regularne przeciążanie zdecydowanie skraca żywotność, ponieważ siłownik pracuje z pełną mocą. Zapas jest również przydatny zimą, ponieważ oblodzona, czy zaśnieżona brama waży zdecydowanie więcej. 

Warto również podkreślić, że przy długich i lekkich skrzydłach bram należy stosować dłuższe i bardziej wytrzymałe siłowniki, co ograniczy ryzyko uszkodzenia skrzydeł przez silne podmuchy wiatru. Napęd posiadający zbyt małą moc będzie skutkował również niestabilną pracą, a w efekcie brama może nie otwierać się na maksimum możliwości. Istotny jest również rodzaj słupka, ponieważ w sprzedaży dostępne są zarówno napędy dedykowane do wąskich, jak i szerokich słupków.

Jak dobrać parametry napędu bram skrzydłowych?

Dobór napędu do bram skrzydłowych musi uwzględniać intensywność użytkowania bramy. W przypadku posesji prywatnych w zupełności wystarcza napęd o dość niskiej intensywności pracy, czyli do około 30-50 cykli dziennie. W przypadku firm, czy osiedli zamkniętych wymagana będzie o wiele większa intensywność, ponieważ 30-50 cykli może wystąpić w ciągu kilku godzin. 

Wybierając automatykę do bram skrzydłowych zależy nam również na tym, by otwierała się ona możliwie jak najszybciej. Prędkość uzależniona jest w tym przypadku od mocy siłownika, dlatego warto zawrócić uwagę również na ten parametr. Komfortowa prędkość otwierania bramy skrzydłowej to około 12 cm na sekundę. Należy również pamiętać, że prędkość zamykania nie może powinna być większa, ponieważ mogłaby stwarzać zagrożenie dla wjeżdżających. Poza tym należy wziąć pod uwagę również wymagany kąt otwarcia, który w przypadku bram skrzydłowych powinien wynosić około 90°.

Podsumowując należy stwierdzić, że odpowiedni wybór napędu do bram skrzydłowych rzutuje nie tylko na komfort użytkowania, ale również bezpieczeństwo. W związku z tym warto pamiętać, by kupować jedynie rozwiązania rekomendowanych producentów, czego przykładem może być firma Beninca, przy pomocy której powstał niniejszy artykuł.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
455 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *