Instalacje

Jak zabezpieczyć dom przed powodzią? Poznaj najlepsze metody

• Zakładki: 25


Woda jest ogromnym żywiołem, który trudno okiełznać, a jego skutki mogą być tragiczne. Pierwszy ram mogliśmy zobaczyć na własne oczy dramatyczne w skutkach działanie kataklizmu podczas tzw. powodzi tysiąclecia 1997 r., która dotknęła głównie południe Polski. Od tego czasu stopniowo budowano świadomość dotyczącą ryzyka zalania, unikania terenów zagrożonych podtopieniami, a także minimalizowania ryzyka zalania dobytku. Co ciekawe, przepisy ograniczające możliwość budowania obiektów mieszkalnych zostały wprowadzone dopiero po kilkunastu latach (2018) od tragicznej powodzi. 

Dom nad rzeką, malowniczym jeziorem, czy urokliwym górskim strumieniem w jednym momencie może przemienić się z pięknego marzenia w najgorszy koszmar. Wiosenne roztopy, czy intensywne opady deszczu, mogą przemienić na co dzień spokojną rzeczkę, w szalejący żywioł. Dlatego przed zakupem nieruchomości warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co zrobić gdy już jesteśmy właścicielami domu położnego na terenie zagrożonym powodzią? 

Nie daj się zaskoczyć powodzi – zabezpiecz swój dom 

Trzeba na wstępie zaznaczyć, że powodzie zwykle nie powstają z dnia na dzień. Choć zmiany klimatyczne sprawiły, że coraz częściej występują w naszym kraju gwałtowne zjawiska atmosferyczne, to wystarczy wnikliwa obserwacja i śledzenie komunikatów wydawanych przez IMGW. Jeżeli dom znajduje się na terenie zalewowym, warto też przygotować się odpowiednio wcześniej, gdy jeszcze nic nie zapowiada podwyższenia stanu wód. 

Istnieje wiele systemów przeciwpowodziowych, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zalania przez wody występujące z rzek, lub falę powodziową. Jednym z najprostszych sposobów na zabezpieczenie budynku przed zalaniem są worki z piaskiem. Jest to zdecydowanie najtańsza metoda, która pozwala na ochronę domu przed bezpośrednim zagrożeniem zalania. Zanim ułożysz zagrodę z worków z piaskiem, warto wykopać rów o głębokości jednego worka i szerokości dwóch, a następnie ułożyć zaporę. 

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych worków z piaskiem są mobilne zapory przeciwpowodziowe. Bariery wykonane są z trwałego tworzywa PVC, wzmocnionego włóknem szklanym, co zapewnia dużą wytrzymałość przy naporze wody. Zapory można zastosować do zabezpieczenia drzwi i okien przed przedostaniem się wody do wnętrza budynku, zmniejszając tym samym skutki i straty wywołane przez powódź. 

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *