Instalacje

Jak zamontować taśmę LED w sypialni lub salonie?

• Zakładki: 116


Montaż taśmy LED w salonie, sypialni czy nawet przed domem to sposób na niebanalne ozdobienie miejsca zamieszkania. Jaką taśmę LED wybrać? Jak zamontować ją szybko, bezpiecznie i trwale, a przy okazji osiągnąć pożądany efekt wizualny? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Jaką taśmę LED wybrać?

Wybór taśmy LED wpływa na poziom trudności montażu. Bardzo popularne są taśmy LED 12 V z zasilaczem zewnętrznym dopasowanym do diod LED. Mogą być jedno- lub wielobarwne. Nie wymagają umiejętności elektrycznych. Ich montaż polega na właściwym przyklejeniu do oczyszczonej powierzchni – na taśmie znajduje się klej. Pamiętaj jednak, że praca z taśmą LED wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa: odłączenia źródła światła od prądu.

Na czym zamontować taśmę LED?

Chociaż montaż taśmy LED polega na przyklejeniu jej do powierzchni, ważny jest wybór owej powierzchni, aby taśma nie odpadła. Świetnie sprawdzają się profile aluminiowe, wcześniej oczyszczone, odtłuszczone i osuszone. Jeżeli taśma LED nie ma gotowego podłączenia do zasilacza, przewody należy przylutować (lutownicą transformatorową) bądź dokręcić do transformatora.

Uwaga! Lutowanie przewodów powinno odbyć się przed przyklejeniem do profilu aluminiowego. Za pomocą lutowania możesz też połączyć kilka taśm LED, by uzyskać dłuższe oświetlenie, np. biegnące dookoła salonu.

pasek ledowy, niebieski

Jaki zasilacz do taśmy LED wybrać?

Krótką taśmę LED można połączyć z zasilaczem z wtyczką podłączaną bezpośrednio do gniazdka w ścianie lub przedłużacza. Taki zasilacz kończy się wtykiem DC i jest uniwersalny. Alternatywę stanowi zasilacz modułowy, czyli wewnętrzny, montowany poprzez przykręcenie. Czerwony kabel taśmy LED łączy się z plusem, a czarny z minusem.

Jeżeli taśma LED ma ozdobić dom od zewnątrz, najlepszym wyborem będzie zasilacz hermetyczny, najbardziej odporny na trudne warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się tym, że wychodzą z niego przewody, które należy połączyć z prądem 230 V i taśmą LED. Przylutuj je na stałe lub zastosuj złączki.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
220 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *