Ogród i balkon

Ogródek warzywny na balkonie w bloku

• Zakładki: 291


Nie lubisz owoców ani warzyw z supermarketów, bo nie mają zapachu ani smaku? Cenisz rośliny wyhodowane własnymi rękami i będące wyrazem Twojej troski? Oto nasza propozycja – załóż swój ogródek warzywny. Co ważne, nie musisz posiadać domu z ogrodem ani korzystać z profesjonalnej szklarni. Wystarczy Ci… zwykły balkon przy mieszkaniu w bloku!

Przygotowanie do hodowania warzyw na balkonie

Aby zacząć hodować warzywa na balkonie, musisz wcześniej przygotować przestrzeń i zakupić właściwe produkty, w tym skrzynki i donice. Najlepszym miejscem na posadzenie warzyw będzie to, do którego dochodzi światło słoneczne. Jeżeli Twój balkon jest w większości zacieniony, możesz skorzystać z drewnianych bądź metalowych kratek mocowanych do ściany – warzywniak pionowy przyniesie Ci tyle samo radości, ile klasyczny, stworzony w skrzynkach stojących na ziemi. Trzecim rozwiązaniem są skrzynki na balustradę.

Pamiętaj też, by zabezpieczyć ogródek warzywny przed zanieczyszczeniami w największym możliwym stopniu. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, zwłaszcza przy ruchliwej ulicy, owoce i warzywa mogą wchłonąć część szkodliwych substancji. Wykorzystaj plandeki ochronne.

Jakie warzywa hodować w ogródku warzywnym na balkonie?

Pielęgnacja, nawożenie, a także okresy sadzenia są zależne od tego, jakie warzywa na balkon wybierzesz. Właściciele tarasowych ogródków warzywnych szczególnie lubią pietruszkę naciową, seler naciowy, groch, fasolę. Jeżeli cenisz walory estetyczne i lubisz warzywa o pięknych, wyrazistych barwach, możesz wzbogacić swój ogródek warzywny na balkonie w pomidorki koktajlowe lub małe papryczki. Wśród klasycznych warzyw o większym rozmiarze prym wiodą cukinia, kabaczek, bakłażan. Uwaga! Te warzywa można dostać również w wersjach miniaturowych, idealnych na mały balkon w bloku.

Powszechnym rodzajem ogródka warzywnego jest ogródek ziołowy. Wspaniałe smakowo i aromatyczne zioła można trzymać zarówno na balkonie, jak i w domu, np. na kuchennym parapecie. W doniczkach zasadzisz rukolę, koper, bazylię, oregano, majeranek, kolendrę, tymianek, szałwię czy miętę. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, możesz zakupić zioła już wyhodowane, a potem nauczyć się je właściwie pielęgnować i w ten sposób zdobyć doświadczenie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
274 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *