Instalacje

Okablowanie światłowodowe

• Zakładki: 18


W ciągu ostatnich lat okablowanie światłowodowe przeżywa gwałtowny rozwój. Potrzeba coraz większej przepustowości sprawia, że technologia ta jest jedną z najszybciej się rozwijających. Coraz nowsze rozwiązania elektroniczne i informatyczne wymuszają budowę lub wymianę systemu okablowania na taki, który zapewni większą transmisję. Zarówno wewnątrz budynków, jak i pomiędzy nimi w postaci okablowania metropolitalnego, czy sieci komputerowych. Korzystają z niego operatorzy telewizyjnych i telefonicznych sieci kablowych, dostawcy internetu, a nawet sieci monitoringu.

Czym jest okablowanie światłowodowe?

Okablowanie światłowodowe ma za zadanie transmitować dane przy wykorzystaniu światła widzialnego. Kabel składa się z rdzenia kabla światłowodowego i otaczającego go płaszcza. Rdzeń charakteryzuje się dużym współczynnikiem załamania światła. Światło przewodzone jest nieprzerwanie w całym rdzeniu poprzez zjawisko wewnętrznego odbijania światła. Wykonywany jest on z krystalicznych materiałów, kwarcu, szkła lub polimerów.

Płaszcz pokrywający rdzeń wykonany jest z materiału o niższym współczynniku załamania światła. Stanowi barierę dla transmitowanej fali świetlnej. Zewnętrzna warstwa kabla to pokrycie chroniące światłowód przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Najczęściej pokrycie jest kilkuwarstwowe, wykonane z polietylenów, poliamidów, czy polwinitów do zastosowań zewnętrznych lub wewnętrznych. Taka budowa okablowania światłowodowego sprawia, że światło pojawiające się na jednym końcu odbija się na granicy płaszcza i rdzenia wielokrotnie, wydostając się na jego końcu. Przesył danych jest bardzo szybki, bez strat energii i zakłóceń elektromagnetycznych.

Rodzaje światłowodów

Na podstawie geometrii włókien i współczynnika załamania światła dzieli się światłowody na jednomodowe i wielomodowe. Istotną różnicą pomiędzy nimi jest grubość rdzenia, która przekłada się na parametry transferu danych. Światłowód jednomodowy wyposażony jest w rdzeń o średnicy około 9 +/- 2 µm.Dzięki bardzo niewielkiej dyspersji jest to idealne rozwiązanie do transmisji na duże odległości, nawet do 120 km, bez konieczności użycia repeatera regenerującego sygnał. Światłowód wielomodowy ma rdzeń znacznie większy, by mierzy on około 50 µm lub więcej. Stosuje się je na odległościach do 2 km. Na takim dystansie zapewniają one efektywną transmisję danych. Doskonale sprawdza się także w centralach danych. W przeciwieństwie do tradycyjnych przewodów okablowanie światłowodowe, zarówno jednomodowe, jak i wielomodowe sprawia, że przesył danych jest błyskawiczny, a utrata danych niska.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar Polska – http://solar.pl

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *