Instalacje

Pompa ciepła. Idealne ogrzewanie na trudne czasy?

• Zakładki: 22


Wiele wskazuje na to, że tegoroczna zima będzie dla Polaków naprawdę trudna. Rosnące ceny mediów i nośników energii przyczyniają się wzrostu kosztów ogrzewania domu.

Co gorsza, istnieje realne ryzyka, że w ciągu najbliższych miesięcy zabraknie gazu oraz węgla. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie na wypadek rozpoczynającego się kryzysu energetycznego jest montaż pompy ciepła. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Pompa ciepła. Jak działa to urządzenie?

Mechanizm działania pompy ciepła wykorzystuje fizyczne właściwości gazów, które przy rozprężaniu generują energię, wskutek czego ich temperatura wrasta. Do rozprężenia dochodzi w wyniku dostarczenia do instalacji dużej ilości ciepła pochodzącej z zewnątrz. Ciepło gazu jest następnie przekazywane do dalszych (górnych) części instalacji. Zasada działania pomp opiera się na jednym z fundamentalnych praw fizyki, mówiącym o tym, ciepło zawsze przemieszcza się z obszarów zimniejszych do cieplejszych.

Czemu warto zamontować pompę ciepła?

W zależności od specyfiki konkretnego typu, pompa ciepła może pobierać energię z wód gruntowych (pompy wodne), głębokich warstw gruntu (pompy gruntowe) lub powietrza (pompy powietrzne). Wszystkie te źródła są odnawialne, co sprawia, że pompa jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku sposobów na ogrzewanie domu. Do działania potrzebuje też niewielkiej ilości energii elektrycznej, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć emisję szkodliwych gazów.

Niski pobór mocy i wysoka efektywność przyczyniają się też do obniżenia kosztów eksploatacji pompy ciepła. To właśnie ten argument skłania ku montażowi pompy. Co więcej, wydatki związane z użytkowaniem tego typu systemu można jeszcze bardziej obniżyć dzięki połączeniu go z instalacją fotowoltaiczną.

W przeciwieństwie do ogrzewania wykorzystującego paliwa stałe, pompa ciepła nie wymaga czyszczenia, dokładania opału i wydzielenia pomieszczenia, w którym może on być przechowywany. To z kolei wiąże się ze zwiększeniem komfortu użytkowania i pozwala uniknąć zanieczyszczeń nieuniknionych np. w przypadku pieców zasilanych węglem.

Kiedy pompa ciepła sprawdzi się najlepiej?

Oczywiście nie w każdym obiekcie montaż pompy cieplnej będzie dobrą inwestycją. Systemy tego typu najlepiej sprawdzają się w domach spełniających kryteria budynku pasywnego. By pompa działała wydajnie i bezawaryjnie, konieczny jest dobór właściwego typu i parametrów. Dlatego wybór konkretnego modelu warto powierzyć specjaliście, który oceni warunki na posesji na podstawie szczegółowego audytu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *