Wnętrza

Projektowanie pokoju dziecięcego – dlaczego warto zlecić je specjalistom

• Zakładki: 22


Aranżacja pokoju dziecięcego wydaje się najmilszym i najłatwiejszym zadaniem spośród projektowania wszystkich wnętrz. Często opiekunowie sami podejmują się tego zadania, sądząc, że to proste i przyjemne oraz że przygotowując pokój dla swych pociech, po trosze zrealizują swoje własne dziecięce marzenia.

Tymczasem – nic bardziej mylnego. Urządzanie pokoju dziecięcego może być nie lada wyzwaniem. Odpowiedzialne projektowanie wnętrz dla najmłodszych wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, a ilość propozycji i rozwiązań dostępnych na rynku potrafi przyprawić o zawrót głowy. Poniżej przeczytasz o kilku aspektach, na które warto zwrócić uwagę w projektowaniu tego wnętrza.  

Podział na strefy funkcjonalne

Zastanów się nad tym ile to pomieszczenie, musi pełnić funkcji. Zważywszy, że na pokój dziecięcy często przeznaczana jest niewielka sypialnia, zaprojektowanie tam strefy snu i wypoczynku, miejsca do nauki, zabawy, realizacji pasji, przechowywania oraz przyjmowania swych gości, może być bardzo trudne. Czytelne wydzielenie części funkcjonalnych jest jednak istotne dla rozwoju dziecka. W dobrze zaplanowanej przestrzeni dziecko będzie czuło się bezpieczniej, łatwiej będzie mu skupić się na wykonywanych czynnościach oraz zachowywać porządek. 

Otoczenie, w którym najmłodsi spędzają tak dużo czasu, ma wpływ na ich rozwój psychiczny, fizyczny i społeczny. Dlatego warto rozważyć pomoc specjalistów, którzy profesjonalnie zajmują się projektowaniem wnętrz w Toruniu, Bydgoszczy, Trójmieście oraz innych miastach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kwestia bezpieczeństwa związana jest oczywiście bezpośrednio z wiekiem dziecka. Innych zabezpieczeń będzie wymagać przestrzeń planowana dla raczkującego bobasa, a innych dla przedszkolaka, który szaleje, testując swoje pomysły oraz możliwości.

Zawsze jednak warto zwrócić uwagę na materiały wykorzystane przy wykańczaniu pomieszczenia oraz na wyposażenie. Wybieraj takie rozwiązania, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i atesty np. antyalergiczne. Dotyczy to farb, tkanin, mebli i urządzeń.

Przy wyborze mebli zwróć uwagę na ich stabilność i wytrzymałość. Uważaj na krawędzie i wystające elementy, na to, w jaki sposób zamykają się szuflady i drzwiczki. W przypadku dziecka, które chodzi do szkoły i wiele godzin spędza przy biurku, zwróć uwagę na wysokość i wygodę biurka i krzesła do pracy oraz odpowiednie oświetlenie.  

Przekleństwo nadmiaru, czyli co wybrać

Ogromny wybór mebli, rozwiązań i dodatków do pokoju dziecięcego, a także inspiracji dostępnych choćby w internecie paradoksalnie utrudnia samodzielne zaaranżowanie tej przestrzeni.

Do tego dochodzi pogodzenie oczekiwań dzieci i uwzględnienie ich indywidualnych cech. W połączeniu z dostarczeniem najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, które będą wspomagać ich rozwój, samodzielne zaprojektowanie pokoju dziecięcego okazuje się skomplikowanym zadaniem. Pomoc doświadczonego architekta wnętrz, który przetestował już wiele rozwiązań, zna produkty dostępne na rynku i wie, co warto wybrać w tym gąszczu obfitości, ułatwi i przyspieszy aranżację wnętrza.

Tekst powstał przy współpracy z firmą MJ ATELIER

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
175 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *