Instalacje

Sterowanie oświetleniem – na czym polega?

• Zakładki: 58


Czy wiesz, że sterowanie oświetleniem jest nie tylko komfortowe, ale również energooszczędne? Punkty świetlne, dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnych rozwiązań mogą ułatwić nam codzienne funkcjonowanie? Nie wiesz jak? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem!

Sterowanie oświetleniem to inaczej zarządzanie światłem z wykorzystaniem przekaźników, nadajników, odbiorników, programatorów, pilotów i zestawów sterowania. Dzięki temu możemy w inteligentny sposób zarządzać tym jak działa i kiedy działa w naszym domu światło.

Najpopularniejszym sterowaniem oświetleniem, wykorzystywanym obecnie w wielu domach jest ściemnianie i rozświetlanie światła. Najczęściej tego typu rozwiązanie zawierają lampy podłogowe wolnostojące, które umieszczamy w sypialni bądź salonie. Dzięki możliwości zmiany natężenia światła z żarówki, możemy dowolnie regulować jasność w pokoju i budować odpowiedni do pory dnia nastrój.

System oświetleniowy, który najczęściej jest wykorzystywany w tzw. inteligentnym domu (KNX) powinien funkcjonować i być dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie rachunków za prąd i umiejętnie zarządzanie światłem w domu.

Dzięki temu systemowi możemy na przykład zgasić światło po wyjściu z domu za pomocą aplikacji czy kładąc się spać wyłączyć światło w każdym innym pomieszczeniu za pomocą jednego przycisku. To również możliwość włączenia światła o zmierzchu pod naszą nieobecność. Inteligentny dom jak sama nazwa wskazuje, w sposób logiczny i zharmonizowany pomoże nam w codziennym życiu.

Z pomocą specjalnych pilotów można również zaprogramować poszczególne lampy do samodzielnej pracy o wskazanych porach.

Sterowanie oświetleniem – rodzaje zarządzania

  • Ściemniacz światła – dzięki niemu możemy regulować natężenie światła.
  • Wyłączniki schodowe i zmierzchowe – dzięki nim możemy oświetlić schody bez potrzeby włączania oświetlenia w łączących je pomieszczeniach.
  • Programatory czasowe – dzięki nim możemy zaprogramować włączenie i wyłączenie światła o określonych porach.
  • Czujniki ruchu – dzięki nim możliwe jest uruchomianie światła wyłącznie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z ruchem. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj stosowanie w domowych ogrodach czy w firmach podczas nieobecności pracowników.
  • Sterowanie telefonem komórkowym – to wygodne rozwiązanie zwłaszcza podczas nieobecności w domu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar Polska

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
97 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *