Zarówno sieć wodociągowa, jak i własna studnia mają wiele wad i zalet. Zatem co wybrać, jakie czynniki wziąć pod uwagę podejmując decyzję i co się bardziej opłaca? Dzisiaj słów kilka w tym temacie! Zapraszamy do lektury!
Sieć wodociągowa
Z całą pewnością skorzystanie z zewnętrznej sieci wodociągowej jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Dostarczana woda jest w pełni bezpieczna, bo jest ona regularnie badana. Ponadto decydując się na taką formę mamy pewność, że wody w kranie nie powinno zabraknąć. Dodatkowo to sieci wodociągowe dbają o konserwację i czyszczenie sieci i jej poszczególnych elementów.
A teraz druga strona – koszty i obowiązki. Decydując się na sieć wodociągową zobowiązujemy się pokryć koszty, jakie związane są z wykonaniem przyłącza. Ale to jeszcze nie wszystko, bo konieczne jest spełnienie wielu formalności, które mogą okazać się dość czasochłonne.
Własna studnia
Tu temat jest bardzo szeroki, bo pod pojęciem studnia kryje się kilka możliwości – studnie głębinowe, gruntowe, wgłębne i zaskórne. Najlepszym rozwiązaniem jest więc pomoc fachowca, który pomoże nam dobrać wariant studni odpowiedni do naszych warunków. Koniecznie trzeba wziąć też pod uwagę przeznaczenie wody, bo jeśli chcemy, aby była ona zdatna do picia to w grę wchodzą tylko studnie wgłębne i głębinowe. Woda gruntowa musi być zawsze uzdatniana do spożycia.
Wybór studni to jedno, ale trzeba pamiętać też o całym osprzęcie potrzebnym do jej wydobycia oraz pracy, jaką wykonać należy, aby móc znaleźć źródło. Dla przykładu studnie głębinowe i wgłębne mają od 12 m do nawet 60 m głębokości. Porównując – woda ze studni kopanej (kręgowej) to woda gruntowa, a głębokość wykopu nie przekracza 20 m. Aby korzystać z własnej wody koniecznie trzeba kupić odpowiednią pompę głębinową do wody, dzięki której możliwe będzie wydostanie wody z wykopu.
Warto tutaj postawić na dopasowane i sprawdzone rozwiązania, jakie dostępne w sklepie internetowym WATER-MARK.
Fot. Shutterstock