Budowa

Czym są odboje do bramy i do czego służą? Odpowiadają eksperci z Hi Motions

• Zakładki: 356


Aby przedłużyć żywotność bramy, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi na skutek uderzania o prostopadły do niej fragment ogrodzenia lub ścianę budynku – w zależności od jej umiejscowienia – oraz działaniem wiatru, który może powodować przesuwanie się bramy i uszkadzanie jej struktury, warto zainwestować w odboje. Czym one są i do czego służą? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Odboje do bram, zwane również stoperami lub ogranicznikami, to elementy konstrukcyjne, które służą do zmniejszenia siły uderzenia bramy, gdy ta zostanie otwarta lub zamknięta. Są one montowane na ramie bramy i mają za zadanie amortyzować uderzenia, aby chronić samą bramę oraz jej okolice przed uszkodzeniami. Odboje do bram są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach (z regulowanym uchwytem, wyprofilowaną podstawą, sprężyną tłumiącą itp.) i materiałach, więc łatwo dopasować je do konkretnego modelu bramy. Mogą być stosowane w bramach przesuwnych, skrzydłowych i automatycznych. Odboje są również punktem bazowym dla sterownika napędu bramy.

Jak wybrać odpowiednie odboje do bramy?

Przede wszystkim należy określić rodzaj bramy, jaką posiadamy. Kolejnym krokiem jest wybór materiału odbojnika.  Odbojnik wykonany z gumy sprawdzi się, gdy naszym celem jest ochrona bramy przed obiciem przez jej skrzydło. W pozostałych przypadkach warto postawić na odbojniki metalowe, które lepie znoszą trudne warunki atmosferyczne.  Należy upewnić się, że odboje są dostosowane do rodzaju bramy i jej rozmiarów. Trzeba również zwrócić uwagę na sposób montażu. Na rynku są zarówno odbojniki wkręcane, które można zamontować w betonie, jak i odboje montowane w ziemi. 

Jak zainstalować odboje do bramy?

  • Przygotuj narzędzia i materiały potrzebne do instalacji, takie jak śruby, kołki, wkrętarka i odboje.
  • Znajdź miejsce na bramie, w którym chcesz zamontować odboje. Upewnij się, że jest stabilne i wystarczająco duże, aby pomieścić odboje.
  • Przykręć odboje do bramy za pomocą śrub i kołków. Użyj wkrętarki lub klucza imbusowego do przykręcenia śrub i kołków.
  • Sprawdź, czy odboje są stabilnie przykręcone i czy służą swojemu celowi – ochrona bramy przed uszkodzeniem mechanicznym.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
130 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *