Budowa

Jak odnowić drewniane okna?

• Zakładki: 354


Drewniane okna nie tylko dodają uroku i ciepła każdej elewacji, ale i poprawiają komfort mieszkania. Narażone na działanie czynników atmosferycznych z biegiem lat mogą utracić swój pierwotny blask. Na szczęście istnieje sposób, by go przywrócić. Renowacja okien drewnianych jest procesem wymagającym nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również umiejętności, dlatego warto rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalnym firmom. Jeśli jednak czujesz się na siłach, by samodzielnie podjąć się tego zadania, zapoznaj się z naszym miniporadnikiem.

Jak krok po kroku przywrócić blask starym oknom?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, powinieneś dokładnie ocenić stan techniczny okien. Warto w tym celu skonsultować się z ekspertem, który pomoże ustalić zakres niezbędnych prac.

Renowacja okien drewnianych rozpoczyna się od usunięcia starych warstw farby lub lakieru. Jest to etap czasochłonny i wymagający użycia odpowiednich środków chemicznych lub narzędzi takich jak szlifierki. Z drobnymi pęknięciami lub odpryskami farby można sobie poradzić przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego albo drobnego papieru ściernego i środka do usuwania starych powłok.  Bardziej zaawansowane uszkodzenia mogą wymagać współpracy ze specjalistą. Gdy stare powłoki zostaną usunięte, należy dokładnie sprawdzić stan drewna pod kątem ewentualnej obecności szkodników oraz uszkodzeń mechanicznych. Usunięcie zniszczeń często wiąże się z koniecznością uzupełnienia ubytków specjalnymi masami do drewna. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Używa się do tego impregnatów oraz gruntów, które zapewniają ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV. Po gruntownym wyschnięciu preparatów przystępuje się do malowania okien. W tym celu warto postawić na farby wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Warto pamiętać o dwukrotnym malowaniu i nakładaniu cienkich warstw farby. W ten sposób unikamy zacieków i nieestetycznych smug.

Konserwacja okien drewnianych

Renowacja okien to nie tylko prace estetyczne. Odpowiednia konserwacja jest kluczem do utrzymania okien z drewna w dobrej kondycji przez długie lata. Obejmuje ona sprawdzenie szczelności oraz funkcjonowania mechanizmów otwierania i zamykania skrzydeł okiennych, czyli naprawę lub wymianę zawiasów, a także wymianę uszczelek. Utrzymanie tych drobnych elementów w dobrym stanie może znacząco poprawić komfort użytkowania oraz efektywność energetyczną budynku.

Dlaczego warto zlecić renowację okien specjalistom?

Zlecając renowację drewnianych okien profesjonalnym firmom, mamy pewność, że prace zostaną wykonane z należytą starannością i wykorzystaniem odpowiednich materiałów. To inwestycja nie tylko w wygląd naszego domu czy mieszkania, ale również w komfort użytkowania oraz efektywność energetyczną budynku. Specjaliści dysponują wiedzą (również na temat historycznych technik stolarskich) i narzędziami pozwalającymi na efektywne przywrócenie piękna starym konstrukcjom okiennym przy jednoczesnym zachowaniu ich oryginalnego charakteru. Są w stanie odwzorować oryginalne detale architektoniczne. Co istotne, profesjonalnie odnowione okna mogą znacząco podnieść wartość nieruchomości na rynku.

Artykuł powstał przy współpracy z polskim producentem okien drewnianych, firmą Kolodziej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
91 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *