Budowa

Dźwigary dachowe – funkcjonalność na najwyższym poziomie

• Zakładki: 31


Branża budowlana niewątpliwie staje się coraz bardziej nowoczesna. Wprowadza się rozwiązania, które zwiększają efektywność pracy, ale też pozwalają na obniżenie kosztów. Doskonałym tego przykładem są dźwigary dachowe. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

Dźwigary dachowe – co warto wiedzieć?

Dźwigary dachowe strunobetonowe wykorzystywane są przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie przemysłowym. Dzięki nim można wykonać naprawdę duże konstrukcje, np. hal przemysłowych czy magazynowych. Co istotne, liczba podpór w tym przypadku się zmniejsza. Stosowanie dźwigarów dachowych pozwala na zoptymalizowanie przestrzeni i kubatury. Dźwigary dachowe strunobetonowe mają naprawdę dobre parametry techniczne, choćby pod względem nośności, ale i rozpiętości. Wykonywane są w niezwykle nowoczesnej technologii sprężonego betonu. Jednocześnie należy wiedzieć, że produkowane są na potrzeby danego inwestora, a więc na podstawie dokumentacji projektowej obliczane są optymalne parametry techniczne danej konstrukcji dźwigarów. W ten sposób można znacząco obniżyć koszty inwestycji, ale też przyspieszyć czas jej realizacji. Warto wiedzieć, że występują różne rodzaje dźwigarów dachowych strunobetonowych, czas więc je poznać. 

Rodzaje dźwigarów dachowych strunobetonowych

Najczęściej inwestorzy mają do czynienia z trzema rodzajami dźwigarów dachowych strunobetonowych. Dobierane są one pod kątem danej inwestycji. Np. przy dużych obciążeniach, choćby do budowy dachów płatwiowych i bezpłatwiowych stosuje się dźwigary o stałej wysokości. W przypadku dachów płatwiowych o dużej rozpiętości zastosowanie mają dźwigary dachowej strunobetonowe o zmiennej wysokości. W przypadku dachów bezpłatwiowych o małej i średniej rozpiętości wykorzystuje się dźwigary dachowe o zmiennej wysokości i przekroju prostokątnym. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater Wyroby Betonowe.    

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *