Budowa

Farba cynkowa – co to za produkt i kiedy go stosować? Odpowiadają eksperci z Sid Coating’s

• Zakładki: 289


Farba cynkowa stosowana jest do zabezpieczania powierzchni metalowych przed korozją. Stanowi alternatywę dla cynkowania ogniowego lub metalizacji natryskowej cynkiem na gorąco. Posiada porównywalne właściwości ochronne przy dużym niższym koszcie zabezpieczenia powierzchni, stanowiąc łatwe w aplikacji rozwiązanie. 

Farba cynkowa to preparat, który sprawdzi się nawet w środowisku korozyjnym C4, czyli zakładach chemicznych, pływalniach, stoczniach remontowych statków i łodzi, a także w obszarach przemysłowych i przybrzeżnych o średnim zasoleniu. Tego typu preparat powinien być stosowany wszędzie tam, gdzie istnieje obawa, że ze względu na złe warunki środowiskowe i atmosferyczne, farby antykorozyjne i pokładowe mogą sobie nie poradzić. Aplikowany na metalowe powierzchnie zimny cynk wykorzystuje zjawisko ruchu nanocząsteczek, gdy anodowy cynk łączy się z katodowym metalem, tworząc antykorozyjną barierę, która nie przepuszcza czynników korozyjnych. Ocynkowana na zimno powłoka zyskuje właściwości antystatyczne i odporność rezystancyjną (rezystancja to wielkość oporu na przepływ prądu w obwodzie elektrycznym). Połączenie takich cech sprawia, że powierzchnia jest znaczenie bardziej odporna na działanie korozji elektrochemicznej niż powierzchnie zabezpieczone standardowymi środkami antykorozyjnymi. Farba cynkowa chroni przed działaniem takich czynników jak słodka i słona woda, wodny roztwór soli, kwasy, zasady i produkty naftopochodne.

Co można zabezpieczyć farbą cynkową?

Przy pomocy farby cynkowej, np. preparatu Anvi-CYNK 720 od Sid Coating’s, można zabezpieczyć przed korozją nie tylko elementy stosowane w przemyśle, ale również układy rurowe, barierki oraz metalowe fragmenty nadwozia i podwozia.  Farba cynkowa służy również do napraw powierzchni ocynkowanych. Co istotne, cynkowane na zimno można przeprowadzać zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczaniach. Zaletą produktu Anvi-CYNK  720 jest również szeroki zakres temperatur, w jakich możliwa jest jego aplikacja. Ta jednoskładnikowa powłoka o właściwościach farby może być stosowana w zakresie temperatur od -15°C do 4o°C, przy wilgotności powietrza nie większej niż 90%.

Jak aplikować farbę cynkową?

Preparat Anvi-CYNK 720 może być aplikowany zarówno przy pomocy pędzla lub wałka malarskiego, jak i metodą natryskową lub poprzez rozpylanie sprayu. Preparat bogaty w cynk można nakładać na stal o dowolnym rozmiarze i kształcie. Cynkowanie na zimno może być przeprowadzone zarówno w przypadku nowych elementów, jak i powłok wymagających odnowienia. Przed zastosowaniem preparatu trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię, usunąć zgorzeliny i ogniska rdzy, a także lekko „schropowacić” powierzchnię, aby zapewnić lepsze wiązanie farby.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
79 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *