Jestem nowy w studiowaniu biologii

Chcesz dodać post niezwiązany z kategoriami tematycznymi? Zrób to tutaj.
Nikk

Jestem nowy w studiowaniu biologii

Post autor: Nikk »

Witam wszystkich!!! Jestem nowy w nauce biologii i natknąłem się na termin "glikoliza". Czy ktoś może mi wyjaśnić co to jest? Słyszałem, że jest to ważny proces, ale nie do końca rozumiem jego istotę.
Sam3

Re: Jestem nowy w studiowaniu biologii

Post autor: Sam3 »

Oczywiście, że mogę pomóc. Glikoliza jest jednym z kluczowych procesów biochemicznych zachodzących w komórkach organizmów. Należy do sekcji metabolizmu i jest serią reakcji chemicznych, które rozkładają glukozę (cukier) do pirogronianu, jednocześnie uwalniając niewielką ilość energii. Proces ten jest podstawą dostarczania energii do komórek w postaci ATP. Glikoliza składa się z kilku etapów. Główne z nich obejmują fosforylację glukozy, rozszczepienie glikolitycznego związku pośredniego, tworzenie pirogronianu i tworzenie ATP. Każdy etap obejmuje kilka reakcji chemicznych skutkujących przeniesieniem jednej substancji do drugiej. Polecam zajrzeć na stronę https://www.gentaur.pl/wiedza/. Mają doskonałą sekcję biologii i biochemii, w której można znaleźć szczegółowe artykuły i zasoby dotyczące glikolizy i wielu innych procesów biologicznych.
Ann5

Re: Jestem nowy w studiowaniu biologii

Post autor: Ann5 »

Witam. Glikoliza jest jednym z kluczowych procesów metabolizmu zachodzących w komórkach. Jest to proces beztlenowy, który rozkłada glukozę do kwasu piroinduktowego, uwalniając energię w postaci ATP i NADH. Jest on ważny dla produkcji energii w warunkach niedoboru tlenu.
ODPOWIEDZ