Budowa

Malowanie powierzchni metalowych — tych błędów trzeba unikać!

• Zakładki: 28


Malowanie metalu to proces, który bez większego problemu możemy przeprowadzić samodzielnie. Musimy jednak wiedzieć, że nawet użycie najlepszej jakości farby nie przyniesie zadowalającego efektu, jeśli nie zastosujemy się do kilku istotnych zasad. Jakie błędy przy malowaniu metalowych powierzchni popełniamy najczęściej i których musimy unikać?

Odpowiednia farba do metalu, czyli jaka?

Podczas czytania poradników na temat malowania powierzchni metalowych możemy spotkać się ze stwierdzeniem, iż potrzebna nam będzie „odpowiednia farba”, ale co tak naprawdę oznacza to określenie? Wbrew pozorom wybór farby niekoniecznie musi być oczywisty, a może się wręcz okazać, że już na tym etapie popełnimy błąd. Bardzo istotnym aspektem jest to, gdzie znajdują się elementy wymagające malowania. Przykładowo do malowania dachów, ogrodzeń i elementów ocynkowanych w celu zabezpieczenia ich przed rdzewieniem idealna będzie farba antykorozyjna Anvi-Dach. To idealny sposób na ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale także sposób na konserwację oraz udekorowanie powierzchni stalowych i aluminiowych.

Jakie błędy podczas odnawiania metalu najczęściej popełniamy?

Wybór farby o złym przeznaczeniu czy nieodpowiednich właściwościach jest kroplą w morzu błędów, jakie są możliwe do popełnienia podczas odnawiania metalowych powierzchni. Lista jest znacznie dłuższa, a znajdziemy na niej także:

  • nieprawidłowe przygotowanie podłoża

Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że metalowe powierzchnie przeznaczone do malowania muszą być odpowiednio przygotowane. Dotyczy to nie tylko oczyszczenia, ale również odtłuszczenia i usunięcia uszkodzonych oraz odpadających starych powłok. W skutecznym oczyszczeniu powierzchni pomoże nam na przykład preparat do odtłuszczania Anvi-Clean.

  • pominięcie i niezastosowanie podkładu do metalu

Zwykle zestawy antykorozyjne do metali składają się nie z jednego, a z dwóch typów farb. Jednym z nim jest farba podkładowa, która powinna zawsze stanowić pierwszą aplikowaną warstwę. Dzięki temu zwiększymy przyczepność środka nawierzchniowego, który zaaplikujemy później. Dodatkowo ochronimy podłoże przed rdzą i zachowamy jednolity kolor wykończenia.

  • nieprzestrzeganie zaleceń producenta w zakresie sposobu użycia farby i podkładu

To dość powszechny błąd, na który składa się między innymi błędny sposób przechowywania produktu czy nieprawidłowe przygotowanie go jeszcze przed użyciem.

Do każdego etapu renowacji metalowych powierzchni powinniśmy podchodzić z uwagą i ostrożnością, ponieważ błędy można popełnić w każdej chwili. Najważniejsze jest wybranie dobrej jakości farby, dokładne przygotowanie powierzchni i stosowanie się do zaleceń producenta.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą SiD Coating’s.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *