Budowa

Ocieplenie poddasza — rady od ekspertów z firmy Budmar

• Zakładki: 34


Kiedy nadchodzi jesień i zima, w wielu domach pojawia się problem, jakim jest brak ocieplenia na poddaszu. Jak wiadomo, najwięcej ciepła dom traci przez dach, dlatego też bardzo istotne jest prawidłowe zabezpieczenie poddasza. O czym należy pamiętać?

Zmierzenie powierzchni poddasza

Jednym z aspektów, który może przysporzyć nie lada problemów, jest właściwe zmierzenie powierzchni poddasza. Na szczęście na ten temat można bez problemu znaleźć wskazówki, na przykład w Internecie. Według nich przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni piętra pod obszarem wyliczeń przypada około 1,5 kwadratowego dachu potrzebnego do ocieplenia. Trzeba pamiętać, że w tych wyliczeniach brane są pod uwagę również skosy.

Kiedy ocieplać poddasze?

Decyzja o tym, kiedy wykonać ocieplenie poddasza, jest związana z pozostałymi pracami dotyczącymi połaci dachowej. Najistotniejsze jest to, by przed przystąpieniem do ocieplania upewnić się o szczelności pokrycia dachowego. W przypadku jej braku istnieje zagrożenie wilgocią lub nawet zalaniem całego domu.

Czym ocieplić poddasze?

Niezwykle trudną decyzją w zakresie prac nad ociepleniem poddasza jest także wybór odpowiedniego materiału. Obecnie najczęściej wybierana jest wełna mineralna i styropian. Do zalet wełny zalicza się przede wszystkim niepalność, doskonałą izolację ciepła, wysoką przepuszczalność pary wodnej czy sprężystość. Styropian natomiast charakteryzuje się głównie sprężystością. Jest to materiał dobrze wypełniający przestrzenie między krokwiami. Biorąc pod uwagę obie charakterystyki, nietrudno stwierdzić, iż i wiele korzystniejszym wyborem jest wełna. Na rynku poza wełną mineralną dostępna jest obecnie wełna szklana i skalna. Oba rodzaje odróżnia skład, ale nie tylko. Wełna szklana zwykle miewa znacznie lepszą izolację cieplną, a ponadto jest lżejsza i bardziej elastyczna.

Inne istotne rady

Poza wyborem materiału do ocieplenia trzeba również zastanowić się nad innymi elementami, które są niezbędne do wykonania izolacji. Są to między innymi profile stalowe, taśmy izolacyjne czy płyty gipsowo-kartonowe. Podczas prac z wykorzystaniem wełny warto zaopatrzyć się w maseczki ochronne, które uchronią przed wdychaniem pyłu. Dodatkowo decyzja o samodzielnym wykonaniu ocieplenia może nie być najrozsądniejszą. Zawsze warto mieć pomocnika, jako że tego typu prace bywają męczące i wymagają sporo wysiłku. Przyda się więc nieco doświadczenia po to, by efekt spełniał wszystkie oczekiwania mieszkańców.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
95 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *