Budowa

Powrót „wielkiej płyty”, czyli co decyduje o popularności płyty Żerańskiej?

• Zakładki: 16


Większości osób płyty prefabrykowane Żerań kojarzą się z minioną epoką i budownictwem z wielkiej płyty. Tymczasem płyty żerańskie są coraz częściej stosowane w budownictwie – szczególnie w przypadku budynków o większej liczbie kondygnacji. Nowoczesne stropy żerańskie mają specyficzny kształt – charakterystyczne podłużne krawędzie pozwalają na wyeliminowanie zjawiska tzw. klawiszowania. Tak określa się specyficzne podłużne rowki na łączeniu płyt, które były charakterystyczne dla mieszkań w blokach w wielkiej płyty. 

Jakie są zalety płyty żerańskiej? 

Dlaczego inwestorzy wciąż decydują się na stosowanie płyt żerańskich? Zdecydowaną zaletą jest bardzo niski koszt takiego rozwiązania. Wynika to nie tylko z atrakcyjnej ceny samego stropu, ale także z tego, że do jego montażu nie jest wymagany wkład pracy wielu osób. To rozwiązuje również problem braków kadrowych wśród wykwalifikowanych pracowników budowlanych. 

Charakterystyka stropów żerańskich eliminuje także konieczność wykonania prac mokrych. Płyty żerańskie dostępne są w różnych rozmiarach – przy odpowiednim spasowaniu płyt do projektu, nie ma konieczności wykonania elementów monolitycznych. Spodnia strona stropu ma gładką powierzchnię, co znacząco ułatwia prace wykończeniowe. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BudMater

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
132 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *