Budowa

Rodzaje stropów betonowych i ich zastosowanie

• Zakładki: 34


Decydując się na budowę domu, chcemy by było to miejsce przyjazne i bezpieczne. W tym celu analizujemy wybór materiałów, dobierając produkty najlepszej jakości, na które jednocześnie pozwoli nasz budżet. Jest jednak jeden element, na którym nie warto oszczędzać i którego wybór nie powinien być podyktowany kompromisami. To strop – czyli jeden z najistotniejszych elementów budynku. Strop zapewnia stabilność pięter i utrzymuje bryłę budynku w odpowiedniej formie. To także strop jest odpowiedzialny za przenoszenie obciążeń, czy drgań, które są efektem pracy budynku. Powinien odznaczać się wysoką jakością, ponieważ spoczywa na nim ciężar ścian, więźby dachowej, a także wszystkich elementów wyposażenia i mieszkańców (tzw. obciążenie użytkowe). Trwałości i wytrzymałość stropów ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku domów wielorodzinnych, gdzie obciążenia i siły działające na konstrukcję budynku są bardzo duże. Mówiąc o funkcjach stropu w budynku, należy także wspomnieć, że odgrywa on bardzo dużą rolę w izolacji budynku – zarówno akustycznej, wodnej, jak i termicznej. W przypadku pożaru, wysokiej jakości strop zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia pomiędzy kolejnymi piętrami. 

Jakie rodzaje stropów wyróżniamy?

Istnieje wiele rodzajów stropów, a wybór odpowiedniego zależy od jego przeznaczenia, specyfiki budynku i obciążenia, jakiemu strop będzie poddawany. Stropy różnią się między sobą parametrami, a także materiałem, z jakiego są wykonane. Rozróżnia się m.in.:

  • stropy belkowe, 
  • płyty stropowe, 
  • stropy zespolone, sprężone,
  • stropy prefabrykowane,
  • stropy gęstożebrowe.

W przypadku budownictwa mieszkalnego, szczególnie domów jednorodzinnych, najczęstszym wyborem jest strop gęstożebrowy. Główną zaletą takiego rodzaju stropu jest jego bardzo prosty montaż (który oczywiście powinien być wykonany przez profesjonalistów). Stropy gęstożebrowe składają się z belek prefabrykowanych, pustaków wypełniających oraz nadbetonu. Taka konstrukcja zapewnia jednocześnie trwałość i lekkość stropu. Zastosowanie stropów gęstożebrowych oznacza także większą swobodę w projektowaniu bryły budynku. Rozpiętość takiego stropu wynosi nawet 10 m, co  pozwala na skonstruowanie budynku mieszkalnego bez większych ograniczeń konstrukcyjnych. Własne te cechy sprawiają, że stropy gęstożebrowe z prefabrykatów są tak często wybierane podczas budowania domów. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *