Budowa

Siłownik do bramy – o czym trzeba wiedzieć?

• Zakładki: 136


Siłownik do bramy to sposób automatyzacji otwierania różnego rodzaju bram. Dzięki temu zagwarantujesz sobie wygodę użytkowania. Co więcej, siłownik możesz zamontować nawet w bramie ważącej 1500 kg lub mierzącej aż 8 metrów. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Czym jest siłownik do bramy?

Siłowniki do bram to urządzenia wyposażone w silnik, które steruje skrzydłami bramy. Jego praca polega na wykorzystaniu napędu hydraulicznego lub nowatorskiego zestawu przekładni. Proces mocowania jest łatwy i intuicyjny – montuje się go do słupków. To sprawia, że brama jest w pełni automatyczna, a przez to wygodna w użytkowaniu.

Sam montaż można wykonać praktycznie samodzielnie. Siłownik zawiera w zestawie nie tylko docelowe urządzenie z silnikiem, ale także centralę sterującą, fotokomórkę, sygnalizację świetlną i pilota. Dołączona instrukacj jasno opisuje jak krok po kroku zamontować siłownik. Przymocowanie siłowników nie jest więc niczym skomplikowanym. Niekiedy problematyczne może być jedynie doprowadzenie prądu do urządzenia. Zdarza się, że to zadanie trzeba powierzyć elektrykowi z doświadczeniem.

Jak dobrać siłownik do bramy?

Jeśli marzy Ci się zautomatyzowany system otwierania bramy, warto wybrać siłownik do bramy. Stosuje się go najczęściej do bram skrzydłowych. Ich dobór nie zawsze jest taki łatwy – na rynku dostępne są siłowniki różniące się między sobą i wpływające m.in. na:

  • maksymalny parametr ciężaru
  • wysokość skrzydła
  • długość skrzydła.

Napędy są więc różne – jedne montuje się w bramach ważących do 800 kg, inne do tych o masie 1000 kg, a jeszcze inne do bram ważących 1500 kg. Co więcej, brama sterowana siłownikiem może mieć nawet 8 metrów długości.

Oprócz tego, przy wyborze siłownika ważny jest materiał i konstrukcja samej bramy – jej ciężar wpływa bowiem np. na opory napotykane przy otwieraniu w czasie podmuchów wiatru. Ciężar ten może się też zmniejszać i zwiększać, jeśli brama wykonana będzie np. z drewna, które może nasiąkać wodą i stawać się cięższe.

Równie istotny jest sam słupek, do którego mocuje się siłownik. Niezbędna jest tu znajomość wymiarów przekroju poprzecznego takiego słupka.

Rodzaje siłowników do bramy

Siłowniki do bram rozwieranych występują w różnych postaciach. Wśród rodzajów siłowników wyróżnić można:

  • siłownik z napędem śrubowym – uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się we wszystkich rodzajach bram (ewentualnie jego użycie wyklucza duży słupek bramowy)
  • siłownik z ramieniem łamanym – dedykowany bramom, które mają słupki o dużym przekroju, wówczas działa przegubowy układ ramion
  • siłownik z możliwością częściowego wkopania w grunt – najmniej popularny, stosowany np. w bramach zabytkowych, w których nie ma miejsca na zabudowę silnika.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Twoja Brama.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
241 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *