Kuchnia

Srebrne sztućce — jak o nie dbać?

• Zakładki: 23


Srebrne sztućce to symbol elegancji, ale i niezbędne wyposażenie w każdym domu. Niestety widelce czy noże wykonane ze srebra mają tendencję do ciemnienia, przez co tracą swój atrakcyjny wygląd. Jak o nie zadbać, czyścić i przechowywać, by nie dopuścić do ściemnienia?

Czyszczenie srebrnych sztućców

Z pewnością przynajmniej raz w życiu zauważyliśmy nalot na srebrnej biżuterii. To samo dzieje się ze srebrnymi sztućcami. Pozbycie się brzydkiego nalotu nie jest jednak skomplikowane. Dość popularna metoda czyszczenia wymaga jedynie sody oczyszczonej i folii aluminiowej. Wystarczy umieścić zestaw srebrnych sztućców w naczyniu wyłożonym folią aluminiową, posypać je sodą, zalać gorącą wodą i odczekać kilka minut. Kolejno wyjmujemy sztućce z naczynia, płuczemy je pod bieżącą wodą i osuszamy za pomocą miękkiej ściereczki. Zdecydowanie nie powinniśmy myć srebrnych sztućców w zmywarce, mimo że ten sposób byłby znacznie szybszy. Niestety substancje zawarte w środkach myjących mogą być dla sztućców drażniące.

Jak przechowywać sztućce ze srebra?

Bardzo istotnym aspektem jest także przechowywanie srebrnych sztućców. Do ich ciemnienia przyczynia się między innymi wilgoć, światło, powietrze, a nawet dym papierosowy. Aby nie dopuścić do ciemnienia srebra, wyposażenie powinniśmy przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych szkatułkach wyłożonych aksamitem. W razie braku dostępu do takiego pojemnika pamiętajmy, by zabezpieczyć sztućce przed otarciami i zarysowaniami oraz światłem i powietrzem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą gerlach.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
106 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *